Türkiye and Syria Earthquake Response Resources

Published
Topic(s):
Child Wellbeing
Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS)
Humanitarian Sectors - Education
Community Participation
English
Arabic
Turkish

***Bu sayfayı Türkçe okumak için aşağı kaydırın***

The following resources support the provision of education, and the psychosocial support and wellbeing of learners, teachers, and those who have been affected by the earthquakes in Türkiye and Syria. This list will be continually updated.

For up-to-date information on the situation in Türkiye, visit the Ministry of Education website. For information on the humanitarian response in affected areas, visit ReliefWeb. To suggest resources for this crisis, or to request a customized collection of resources relevant to another crisis, contact resources@inee.org. For EiE technical support, submit an INEE Help Desk request here.


Resources

Standards

Caregivers and Parents

Child Protection

Psychosocial Support

Early Childhood Development

Gender

Resource Lists

Case Studies

Accelerated Education

 


 

Aşağıdaki kaynaklar, öğrencilerin, öğretmenlerin ve Türkiye ve Suriye'deki depremlerden etkilenenlerin eğitim, psikososyal destek ve esenliklerini desteklemektedir. Türkiye'deki durumla ilgili güncel bilgiler için Milli Eğitim Bakanlığı web sitesini ziyaret edin. Etkilenen bölgelerdeki insani müdahale hakkında bilgi için ReliefWeb'i ziyaret edin.  Bu kriz ile ilgili kaynak önermek veya başka bir krizle ilgili özelleştirilmiş bir kaynak koleksiyonu talep etmek için, resources@inee.org adresinden iletişime geçin. Acil durumlarda eğitim teknik desteği için buradan INEE Yardım Masası talebi gönderin.

Kaynaklar

Standartlar

Bakıcılar ve Ebeveynler

Çocuk Koruma

Psikososyal Destek

Erken Çocukluk Gelişimi

Cinsiyet

Kaynak Listeleri

Durum Çalışmaları

Hızlandırılmış Eğitim


Türkçe çeviri Benil Mostafa tarafından sağlanmıştır.